Didelis reklamų kiekis internete – pavojus jūsų duomenims. Kaip nuo to apsisaugoti?

Daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų nesirūpina savo duomenų saugumu internete – atskleidžia IT saugumo kompanijos „ESET Lietuva“ užsakymu atliktas Omnibus visuomenės nuomonės tyrimas. 2022 m. internetu teigė naudojęsi beveik 88 proc. šalies gyventojų nuo 16 iki 74 m. (Lietuvos statistikos departamento duomenys), tačiau net 41 proc. iš jų naudoja atviro kodo, t.y. nemokamą, antivirusinę programinę įrangą arba nesinaudoja jokia apsaugos programa išvis. Kibernetinio saugumo specialistų nuomone, neapsaugotuose įrenginiuose esančių duomenų saugumui gresia didelis pavojus.

Kodėl nemokamos antivirusinės programinės įrangos nepakanka?

Naudodamiesi neapmokestinamomis paslaugomis vartotojai už tai atiduoda savo privatumą ir duomenų saugumą – renkantis nemokamas programas lengva užkrėsti kompiuterį kenkėjiška reklamine programine įranga (angl. Adware), dėl kurios gaunamos iššokančios reklamos, renkančios atitinkamą vartotojų informaciją. Įmonės renka asmens duomenis internete ir naudoja juos, kad nukreiptų į savo reklaminius skelbimus. Nors tai nėra naujas reiškinys, įvairių kompanijų turima informacija apie mus vis tiek stebina: pavyzdžiui, Facebook net 97% pajamų uždirba iš reklamų.

Didelis reklamų kiekis internete – pavojus jūsų duomenims. Kaip nuo to apsisaugoti?

„ESET Lietuva“ kibernetinio saugumo specialistas Lukas Apynis pateikia pavyzdį, kaip plačiai paplitusi nemokama antivirusinė programa be vartotojų sutikimo ir be galimybės išjungti šią funkciją rinko asmeninius vartotojų duomenis: „Šis incidentas įvyko 2020 m. Įvykio metu buvo nustatyta, kad būtent nemokama antivirusinės versija rinkdavo ir parduodavo kiekvieną vartotojo paiešką, internetinio puslapio paspaudimą, internetinį pirkimą visose svetainėse. Tarp nukentėjusių klientų buvo ir visiems žinomos kompanijos kaip Google, Microsoft ir Pepsi.“ L. Apynis pataria prieš naudojant nemokamą saugos produktą patikrinti, kiek duomenų gali būti surinkta ir kas turės prieigą prie jų.

Duomenys, privatumas ir banko sąskaitos – grėsmėje

Puikus grobis kibernetiniams nusikaltėliams tampa kiti išmanieji įrenginiai, kaip telefonai, planšetiniai kompiuteriai – minėto tyrimo duomenimis, beveik 80 proc. Lietuvos gyventojų nesinaudoja jokia antivirusine programa šio tipo įrenginiuose arba pasikliauja kartu su telefonu gauta apsaugos sistema. Ši tendencija ypač neramina, atsižvelgiant į privačią informaciją, kuri gali būti pasiekiama: tai banko duomenys, asmeninės nuotraukos, socialinių tinklų paskyrų, el. pašto prisijungimai, dažnai ir darbui skirti duomenys bei kt. „Programišiai puikiai tai žino ir taip pat supranta, kad daugelis tiesiog nenaudoja jokių antivirusinių apsaugos priemonių, ir vis aktyviau bando išnaudoti šią spragą”, – teigia kibernetinio saugumo specialistas.

Tiesa, programišiams gali pasirodyti naudingi ne tik jūsų asmens (vardas pavardė ar el. pašto adresas), ar prisijungimo prie banko duomenys, bet ir jūsų augintiniai, pomėgiai, ūgis ar svoris, taip pat kaip ir nuorodos į socialinių tinklų paskyras ir jose bendrinami duomenys. Išskirtinės analizavimo funkcijos, kurias turi didžiausios IT kompanijos nuotraukoje automatiškai gali atpažinti, žmones, esančius kartu su jumis, vietovę, kurioje esate, ir netgi kitus objektus. Anot L. Apynio, šie duomenys lemia tikslinę įmonių reklamą, taip pat gali būti naudingi kibernetiniams nusikaltėliams bandant nuspėti jūsų slaptažodžius, ar pasinaudojant jūsų tapatybe nusikalstamiems tikslams.

Kaip apsaugoti savo duomenis?

Norint, jog internete esantys duomenys būtų apsaugoti, reikia ne tik pasirūpinti patikimo gamintojo antivirusine programine įranga. Kibernetinio saugumo specialistai pateikia 5 papildomus žingsnius, kurių rekomenduojama imtis, norint saugiai naršyti internete.

  1. Kiekvienoje svetainėje naudokite skirtingą bent 8 ženklų slaptažodį, kurį sudarytų didžiosios ir mažosios raidės, skaičiai bei simboliai.
  2. Naudokitės dviejų faktorių autentifikaciją (angl. 2FA) – tai suteikia papildomą saugumo lygį, sumažinant riziką, jog bus neleistinai prisijungta prie asmeninių paskyrų. Populiariausiose socialinių tinklų paskyrose, tai galite padaryti kelių mygtukų paspaudimu.
  3. Nuolat atnaujinkite savo naršyklę, operacinę sistemą bei kitą naudojamą programinę įrangą, taip galėsite apsaugoti įrenginius nuo naujausių kibernetinių grėsmių.
  4. Darykite atsargines failų kopijas debesyje ar išoriniuose diskuose, jog išsaugotumėte  duomenis įrenginio praradimo, vagystės ar gedimo atveju.
  5. Naudokite virtualujį privatųjį tinklą (angl. VPN), kad užšifruotumėte interneto ryšį ir užtikrintumėte savo privatumą bei saugumą internete.