Pasaulinė atsarginių kopijų diena – duomenų praradimas yra amžina tema

Jei nesiruošiate, tai ruošiatės nesėkmei. Skamba painiai, bet ar turite veiksmų planą, ką darysite, jei prarasite sau svarbius duomenis?

Atsarginių kopijų apibrėžimas skambėtų kažkaip panašiai: atsarginė kopija nurodo fizinių ir virtualių failų arba duomenų bazių kopijavimą į antrinę vietą tam, kad duomenys būtų saugūs įvykus įrangos gedimui ar kitu atveju. Duomenų atsarginių kopijų kūrimas yra labai svarbus toliau vykdant sėkmingą darbą – šio apibrėžimo turėtų pakakti, jei dar svarstėte, ar verta kurti atsargines failų kopijas.

Tačiau, tai ne visada taip paprasta (ypač kai tai yra susiję su kompiuterio sistemomis ir jų veikimu), štai priminimas apie duomenų atkūrimo svarbą ir kaip tai padaryti.

Vis dėl to, kodėl turėtumėte kurti atsargines failų kopijas?

Tas kas jau turėjo galimybę susidurti su duomenų praradimu, pasakys, kad tai nėra šauni patirtis. Net jei tai atostogų nuotraukos, garantinės pažymos, kurias dabar dažniausiai gauname po pirkimo el. paštu, ar tiesiog dokumentai, kuriuos laikote lokaliai savo kompiuteryje. Bet kurios informacijos praradimas sukelia papildomų rūpesčių, kurių, pripažinkite, kiekvienas turime ir taip.

Įsivaizduokite, jei įmonė praranda prieigą prie savo dokumentų: finansinių ataskaitų, sąskaitų, kainoraščių, rinkodarinės medžiagos – gali kilti nemažai iššūkių tolimesnei įmonės veiklai. Dar blogiau, jei įmonė praranda savo duomenis dėl išpirkos reikalaujančių programų, tuomet galima prarasti ne tik duomenis, bet patirti didesnių finansinių ir reputacinių nuostolių.

Praradimas visais atvejais

Praeityje, kai visi naudojo kietuosius diskus, buvo įprasta, kad po tam tikro laiko jie sugenda, o to niekas nenorėjo patirti. Taip gali nutikti ir su SSD diskais, tačiau tai mažiau tikėtina, nes, skirtingai nei HDD, jie nesiremia mechaniniu skaitymo ir rašymo metodu.

Įsivaizduokite, kad visas mėgstamiausias nuotraukas laikote HDD diske ir diskas sugenda. Iš jo sklinda keisti garsai ir galiausiai dingsta failai, skamba kaip siaubo filmo scenarijus?

Kalbant apie įmones. Piktavaliai taip pat gali blokuoti prieigą prie duomenų ir blogiausiu atveju juos užšifruoti arba visiškai ištrinti. Ar tai būtų žmogiškoji klaida, ar įrangos gedimas, ar duomenų šifravimas, bet kokie tokie incidentai turėti gana stiprų poveikį įmonės veiklai. Taigi, kodėl Jūsų įmonei nepradėjus jau šiandien kurti atsargines duomenų kopijas. Galite nemokamai išbandyti pasaulyje pripažintą Acronis sprendimą.

Atkūrimo magija

Yra būdų atkurti failus iš sugedusio ar ištrinto disko, tačiau paprastai jie nėra 100% veiksmingi. Dėl šios ir daugelio kitų priežasčių technologijas išmanantys žmonės visada renkasi daryti atsargines kopijas, arba į CD/DVD diskus, išorinius / antrinius diskus, arba į namų serverius (kas yra šiek tiek brangiau ir sudėtingiau).

Šiuos metodus pakeitė atsarginių kopijų darymo debesyje metodai, skirti kompiuteriams, išmaniesiems telefonams ir planšetiniams kompiuteriams. Taip sukuriamas patogus failų atsarginių kopijų darymo būdas.  Tačiau ne visi metodai yra vienodi ar lengvai naudojami: skiriasi patogumas, duomenų saugojimo kiekis, debesų serverių priežiūra. 

 

Išnagrinėkime keletą atsarginių kopijų parinkčių, kurios gali tikti jums arba jūsų organizacijai:

  • Fizinės atsarginės kopijos

Išoriniai / antriniai diskai – šiam būdui gali prireikti papildomos saugyklos su didesne talpa, tačiau tai yra bene lengviausias būdas. Tiesiog pasirinkite aplanką ir nukopijuokite jį į kitą diską.

– Jei naudojate MacOS, naudokite Time Machine, kad sukurtumėte atsarginę kopiją kitame įrenginyje.

Windows naudotojai gali sukurti operacinės sistemos atsarginę kopiją kaip atvaizdą (naudodami Backup ir Restore) į kitą diską arba naudoti File History, kuri automatiškai sukuria Libraries saugomų failų laipsniškas atsargines kopijas į kitą pasirinktą įrenginį.

– Jei naudojate Android (įrenginius), galite juos prijungti prie Windows kompiuterio ir nukopijuoti aplankus į jį, tai geriausia nuotraukoms, vaizdo įrašams ir dokumentams. Arba jūsų telefono gamintojas gali pateikti kompiuterio programinę įrangą vietinėms atsarginėms kopijoms kurti.

– Jei naudojate iOS, įdiekite iTunes ir kompiuteryje sukurkite vietinę šifruotą atsarginę kopiją. Taip pat galite sinchronizuoti savo telefoną per Wi-Fi, naudodami šį metodą.

  • Atsarginės kopijos debesyje

Pasirinkus šią parinktį nereikia pirkti papildomo disko arba rezervuoti pakankamai vietos kompiuteryje, kad galėtumėte sutalpinti failus iš telefono. Duomenų saugykla debesyje suteikia galimybę individualiai arba naudojant automatines atsargines kopijas saugoti ir vėliau atkurti duomenis avariniu atveju.

Šiuo atveju reikia atkreipti dėmesį į tai, kad toks atsarginių kopijų saugojimo būdas įprastai yra mokamas. Tačiau saugomus failus galite pasiekti iš bet kurios vietos, jei tik turite interneto ryšį. Be to, galite lengvai atkurti pirminę atsarginę kopiją, net ir į naują telefoną!

Windows sistemoje galite rinktis iš įvairių debesies paslaugų teikėjų, tačiau labiausiai naudojama yra OneDrive, kuri iš anksto įdiegta jūsų kompiuteryje. Čia galite pasirinkti bibliotekas kurių atsargines kopijas norite kurti periodiškai arba pasirinkti aplankus / failus, kurių atsargines kopijas norite kurti ir patalpinti į OneDrive aplanką. Nepamirškite, kad nemokamai suteikiama tik 5 GB, o papildoma saugykla yra mokama.

MacOS ir iOS atveju iš karto galite naudoti iCloud. Čia galite išsaugoti darbalaukį ir bibliotekas periodiškai ir pasirinkti, kuriuos failus norite išsaugoti iCloud Drive. Nemokamai suteikiami 5 GB. Privalumas – vientisas Apple įrenginių tęstinumas ir šifravimas.

Android naudotojai gali laisvai kurti atsargines telefonų kopijas naudodamiesi Google paskyra, tačiau vėlgi tik 15 GB yra nemokami, jei norite saugoti daugiau failų, teks įsigyti papildomos vietos saugykloje. Atkreipkite dėmesį, kad duomenų kiekis ir atsarginių kopijų kokybė gali būti žema, todėl būkite atsargūs. Arba galite išsaugoti atskirus failus į kitą platformą, pavyzdžiui, OneDrive, Dropbox arba Proton Drive.

Labiau patyrę naudotojai gali susikurti savo tinklo saugyklą (NAS) ir naudoti išorinę paslaugą arba programinę įrangą. Tokiu būdu galima kurti atsargines kompiuterio ar telefono kopijas tinkle, tačiau tam reikia daug daugiau pastangų, kantrybės ir techninių žinių.

Gelbstint skaitmenines gyvybes

Apibendrinant galima teigti, kad nereikia būti ekspertu tam, kad galėtumėte naudoti lokalias ar debesies saugyklas. Reikia šiek tiek laiko ir kantrybės pasirenkant tiekėjus ir vietas, kuriose galite saugoti failus. Geriau apsisaugoti nuo netikėto duomenų praradimo ir reguliariai daryti atsargines duomenų kopijas, nei gailėtis praradus asmeninius ar įmonei itin svarbius duomenis.